Jak dbać o quada w sezonie

Data publikacji:
Quady to pojazdy, które z reguły są wytrzymałe – jakby nie było, mają dawać sobie radę w najtrudniejszym terenie. Nie znaczy to jednak, że nie wymagają odpowiedniej troski i pielęgnacji. Jest wręcz przeciwnie! Jeśli chcemy, aby nasz czterokołowiec był sprawny, bezpieczny i cieszył oko swoim wyglądem, trzeba się o to postarać. Podpowiadamy, jak dbać o quada w sezonie, aby był niezawodnym towarzyszem nawet podczas tych najbardziej ekstremalnych wypraw!

Pokonywanie bezdroży, gdzie często króluje brud i błoto, nie powinno stanowić problemu dla czterokołowca. I na pewno tak będzie, jeśli tylko przypilnujemy dobrego stanu technicznego maszyny. To z kolei wiąże się z koniecznością wykonania kilku istotnych czynności. I najlepiej, aby przyzwyczaić się do systematyczności w tym zakresie. Wtedy quad z pewnością odwdzięczy się nam swoją sprawnością i niezawodnością. W przypadku czterokołowców doskonale bowiem sprawdza się zasada, mówiąca, że jak dbasz, tak masz. Dlatego też, jeśli my zatroszczymy się o quada, to on też zatroszczy się o nas.

Przegląd techniczny quada – co sprawdzać?

Biorąc pod uwagę specyfikę jazdy na quadzie, przegląd techniczny czterokołowca warto robić praktycznie przed każdym wyjazdem w teren. Tutaj nie ma miejsca na kompromisy, ponieważ z pozoru banalne niedopatrzenie już w terenie może okazać się czymś nie do pokonania lub po prostu sprawi, że cała wyprawa będzie prawdziwą mordęgą. Co zatem sprawdzamy w quadzie przed wyjazdem w teren?

Przede wszystkim należy dokładnie skontrolować:

  • stan zawieszenia i układu kierowniczego (czy nie ma luzów ani wycieków, czy napęd działa prawidłowo, czy gumy na półosiach są całe itd.)
  • poziom oleju silnikowego oraz oleju przekładniowego, płynu hamulcowego i pozostałych płynów eksploatacyjnych
  • stan opon wraz z ich ciśnieniem
  • stan filtra powietrza (czy nie jest zabrudzony)
  • stan akumulatora i podzespołów elektrycznych
  • w przypadku quadów wyposażonych w łańcuch konieczne jest wyczyszczenie i nasmarowanie łańcucha
  • ogólnie wszystkie elementy ruchome, wymagające smarowania, powinny być dobrze nasmarowane.

Warto także zadbać o pełny bak, ale o tym raczej nikomu nie trzeba przypominać. Przy czym należy pamiętać o tym, że quady z homologacją, podobnie jak inne pojazdy mechaniczne poruszające się po drogach, podlegają okresowej kontroli technicznej przeprowadzanej na stacjach diagnostycznych.

Ogólnie producenci quadów informują również, co jaki czas powinien odbyć się gruntowny przegląd techniczny maszyny. Bardzo często jest on zalecany przykładowo po przejechaniu 1000 kilometrów.

Serwisowanie quada, czyli niezbędne wymiany!

Quad jako pojazd mechaniczny wymaga systematycznego serwisowania. Nikogo nie dziwi wymiana oleju i filtrów w samochodach czy motocyklach. Podobnie jest z quadami, one także wymagają regularnych wymian płynów i podzespołów eksploatacyjnych, do których należą przede wszystkim:

  • olej silnikowy
  • olej przekładniowy
  • filtr oleju
  • filtr powietrza
  • filtr paliwa
  • klocki hamulcowe

Quady to pojazdy, które są często mocno eksploatowane, dlatego też serwis quada z reguły przeprowadzany jest w o wiele krótszych interwałach niż ma to miejsce w przypadku samochodów czy nawet motocykli. Bardzo często do określenia terminu serwisu stosuje się tutaj jednostkę motogodziny – gdzie przykładowo wymianę oleju silnikowego zaleca się robić po kilkunastu motogodzinach pracy silnika. W praktyce może to oznaczać jego wymianę co 2-3 dłuższe trasy.

Suszenie i płukanie quada po głębokim brodzeniu lub wywrotce

Pomimo tego, że quady dość dobrze radzą sobie z wodą, zawsze istnieje zagrożenie zalania silnika oraz innych podzespołów. Może mieć to miejsce po wyjątkowo głębokim brodzeniu lub w wyniku wywrotki w wodzie. W takiej sytuacji niezbędne jest dokładne wysuszenie czterokołowca, a przede wszystkim wypłukanie wody z silnika. Robi się to poprzez wlanie świeżego oleju i jego usunięcie.

Takie płukanie najlepiej przeprowadzić przynajmniej dwukrotnie (najlepiej kilkukrotnie), aby mieć pewność, że cała woda z silnika została usunięta. Następnie należy już normalnie zalać silnik nowym olejem. Samo suszenie quada jest szczególnie ważne w okresie zimy, ponieważ zgromadzona w przekładniach czy innych szczelinach woda, po zamarznięciu może unieruchomić pojazd.

Jak dbać o quada w sezonie, czyli gruntowne czyszczenie

Jeśli już jesteśmy przy wodzie, to warto poruszyć kwestię czyszczenia quadów. Niestety okazuje się, że wielu pasjonatów jazdy na czterokołowcach nie przywiązuje należytej uwagi do tej czynności. Takie zaniedbania mogą bardzo szybko odwdzięczyć się korozją i awariami. Warstwa błota i brudu na quadzie jest bowiem nie tylko mało estetyczna, ale też uniemożliwia przeprowadzenie szybkiej inspekcji.

Pod brudem mogą pojawiać się ogniska korozji, a zalepiona błotem, trawą czy gałęziami chłodnica nie będzie efektownie chłodzić silnika, co może doprowadzić do jego przegrzania i uszkodzenia. Warto zatem utrzymywać quada w czystości i myć go po każdym wyjeździe.

Przy czym lepiej unikać tutaj myjek ciśnieniowych, żeby woda nie dostała się do miejsc, w których nie powinna być. Najlepiej umyć quada ręcznie. Dobrą wiadomością jest to, że do wyboru mamy wiele profesjonalnych kosmetyków pielęgnacyjnych. Można tutaj z powodzeniem wykorzystać produkty dedykowane dla motocykli czy samochodów.

Quad pielęgnacja TOP!

 

Najwięksi pasjonaci, którzy uwielbiają dbać o swoją maszynę, biorąc pod uwagę nawet jej najdrobniejsze detale, mogą pokusić się o TOP pielęgnację swojego czterokołowca. Tutaj już zakres działań jest o wiele szerszy i obejmuje woskowanie quada, polerowanie reflektorów czy zastosowanie specjalnych preparatów ochronnych dla elementów wykonanych z tworzyw sztucznych.

Przechowywanie quada

 

Quad jest pojazdem, który z powodzeniem może być eksploatowany zarówno zimą, jak i latem. Z tego też powodu jego przechowywanie nie jest tak wymagające, jak ma to miejsce przy motocyklach, które poza sezonem muszą zostać odpowiednio zabezpieczone. Przy czym quad nie powinien jednak stać pod tak zwaną chmurką przez dłuższy czas, bez żadnej ochrony.

Jeśli nie mamy możliwości ustawienia maszyny w garażu, jakiejś szopce czy pod zadaszeniem, to konieczne jest przykrycie czterokołowca wodoodpornym pokrowcem ochronnym. W takiej sytuacji należy też co jakiś czas odpalać quada lub ewentualnie wyciągnąć akumulator i przechować go w suchym i w miarę ciepłym miejscu.

Transport NA TERENIE CAŁEJ POLSKI

koszt transportu ustalany indywidualnie


786-201-230

Salon 550m²!

Zapraszamy do naszego salonu stacjonarnego w Krakowie.
Zobacz jak dojechać

Leasing / RATY

Atrakcyjne warunki finansowania
Sprawdź